Udílení svátostí
Během uplynulého roku bylo v našem kostele pokřtěno 12 osob (4 chlapci, 8 dívek). Mezi čekatele křtu byli
přijati dva dospělí.
Církevní sňatek zde uzavřelo 5 párů.
Zaopatřeno bylo 60 osob.
Rozloučili jsme se s 12 bratřími a sestrami.
Ve Vejvanovicích proběhly 2 křty a 1 pohřeb, 13 osob přijalo svátost nemocných.
Činnosti ve farnosti
V únoru se konal tradiční ples ve Stolanech.
Postní duchovní obnovu vedl P. Pavel Tobek. O postních čtvrtcích bylo možné se setkat nad Lectio divina.
Pomodlím se za tebe-pomodli se za mě byla postní aktivita, kdy jsme se navzájem doprovázeli modlitbou. Konali jsme pobožnost křížové cesty, také jsme se ji modlili v přírodě cestou ke kostelu u Třech Bubnů. Almužnu z postních pokladniček jsme zaslali dětem z Adopce na dálku.
V dubnu jsme v počtu 46 poutníků šest dní putovali po Věčném městě Římě. Navštívili jsme hlavní chrámy, důležitá místa pro křesťanství, vytvořili jsme krásné společenství, zažili neopakovatelné chvíle.
V květnu zde vedl duchovní obnovu P. Anthony Saji z Ugandy.
V červnu proběhla Noc kostelů, v září jsme otevřeli naše kostely při Dni památek.
Při Salvátorské pouti zde sloužil mši svatou P. Václav Snětina.
V září jsme se setkali při Farním dnu, vydali jsme se také na pouť ke kapli Čtrnácti svatých pomocníků, se seniory jsme se vypravili do kláštera na Hoješín.
V říjnu se konal kurz pro lektory.
Adventní duchovní obnovou nás provedl P. Pavel Rousek.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie se ve spolupráci s Chrudimskou besedou podařilo přes léto otevřít pro veřejnost s průvodcovskou službou. Za prázdniny jej navštívilo 6 715 lidí.
Dle říjnového průzkumu účastníků bohoslužeb navštěvuje nedělní bohoslužbu ve farním kostele 139 věřících, v kostele sv. Kateřiny 64 a ve Vejvanovicích 44 osob.
Na faře se setkávají různé skupiny farnosti – mládež, ženy, senioři, chlapi, maminky s malými dětmi, farní evangelizační buňka, setkání nad Biblí, Net for God, dětská scholička, kroužek ručních prací, modlíme se živý růženec. Nadále vychází 5x ročně farní časopis Salvátor. V kostele nabízíme k prodeji křesťanské knihy.
Schází se ekonomická a pastorační rada – v závěru roku jste nominovali kandidáty do voleb nové rady.
Chrámový sbor doprovází bohoslužby při slavnostech a svátcích, pod vedením regenschoriho Tomáše Židka, pořádají se pravidelné i příležitostné koncerty, v našich kostelích hraje šest varhaníků.
Děti a mládež
Jednou měsíčně v neděli slavíme dětskou mši svatou, kterou doprovází Hluboké koření. Mládežníci připravili pro děti karneval, letní tábor v Zásmukách, kterému předcházel puťák, Mikulášskou besídku. Na Štědrý den nacvičili pásmo koled ke zpívání u jesliček. Na faře se uskutečnila dvě odpoledne plné her.
Od září začaly pomáhat s vedením dětí a mládeže sestry z Hoješína.
Výuky náboženství se účastní 27 dětí.
Probíhá příprava na biřmování, které se účastní 10 biřmovanců.
Stavební akce – opravy a restaurování
Největšími investičními akcemi roku 2024 byly oprava mostu kostela sv. Bartoloměje v Kočí (rozpočet 1 075 079,53 Kč), práce na druhé etapě odvodnění kostela sv. Kateřiny, které byly vyčísleny na 534 025,64 Kč a první etapa restaurování lavic z farního kostela za 468 943 Kč. Dále byly na budově fary nákladem 309 517 Kč repasovány dveře, a okna na arkýři, na kostele Povýšení svatého Kříže nákladem 349 085 Kč vyměněny žlaby a opravena část pilířů. Byly dokončeny restaurátorské práce na obrazu Čtrnácti pomocníků, restauruje se oltář z kaple na faře. Na opravy a restaurování se snažíme čerpat prostředky z dotačních programů Ministerstva kultury, Pardubického kraje, Města Chrudim a obce Kočí – letos bylo celkem proinvestováno cca 3 568 994 Kč, náš vlastní podíl k obdrženým dotacím činil cca 400 000 Kč. Stále složitější je dodržet všechny předepsané podmínky a obdržené dotace správně vyúčtovat.
Ekonomika farnosti
Příjmem farnosti jsou sbírky, dary, nájmy (kanceláře Charita) a pachtovné z pronajaté půdy. Nedělní sbírka činí v průměru 11 435 Kč, výnos ze sbírek za rok je 343 046 Kč – asi 30 sbírek je určeno na krytí nákladů naší farnosti, ostatní odvádíme na biskupství (na kněžský seminář, na misie, na pojištění atd.). Kromě toho odvádíme tzv. desátek do Fondu solidarity a dalších 10% z hospodářského výsledku na tzv. dofinancování – letos 99 085 Kč. Dary fyzických osob činily 171 700 Kč, příjem z pokladniček 196 557 Kč, nájemné a pachtovné 382 402 Kč, tj. hospodaříme s cca 1,1 mil. Kč.
Mezi hlavní výdaje jsou platby za energie – elektřina, plyn, vodné a stočné (cca 340 000 Kč ročně), daň z příjmu, daň z nemovitostí – 84 644 Kč, a dále režijní výdaje, které zahrnují bohoslužebné výdaje (svíce, hostie, víno – 32 352 Kč), kancelářský materiál, telefony, poštovné, tisky, bankovní poplatky atd., které činí cca 60 000 Kč.
Dalším velkým výdajem jsou již zmiňované vlastní podíly k dotacím (cca 400 000 Kč) a další opravy, které z dotačních programů hrazeny nejsou, například oprava monstrance, ladění varhan, elektroinstalace a střecha u Třech Bubnů, hromosvody u sv. Kateřiny - dohromady 61 028 Kč.
Farnost nemá žádné dluhy a nedoplatky.
Sepsala 31. 12. 2024 Petra Pudilová