Kostely ve farnosti Chrudim

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Chrudim, Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Již z dálky vítá všechny přijíždějící do Chrudimi arciděkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie. Založen byl před rokem 1338. Zásadní změny prodělal chrám v 16. a 17. století a v letech 1850–1892, kdy architekt František Schmoranz sáhl po novogotické úpravě zahrnující přestavbu západního průčelí s věžemi. Chrám je farním kostelem chrudimské farnosti. Pouť k obrazu Svatého Salvátora slavíme v neděli kolem svátku Proměnění Páně (6. srpna), titul kostela 15. srpna.

Zobrazit detail

Kostel svatého Michaela, archanděla

Chrudim, Kostel svatého Michaela, archanděla

Na Novém Městě se v Michalském parku (nebo přesněji v Zieglerových sadech) vypíná kostel svatého Michaela. Vysvěcen byl v roce 1521 a s výjimkou menších úprav zůstal dodnes ve své původní podobě. Kolem kostela se do konce 19. století rozkládal hřbitov, na nějž uchovává památku asi devadesát zazděných náhrobníků na venkovních zdech kostela.

Zobrazit detail

Kostel svatého Jiří, mučedníka

Tři Bubny, Kostel svatého Jiří, mučedníka

Čtyři kilometry od Chrudimi nás zve k zastávce kostel svatého Jiří. Rozkládá se v obci Tři Bubny, která se původně jmenovala po patronu své dominanty Svatý Jiří. Gotická památka z konce 14. století nás osloví asymetrickým dvoulodím. Širší severní lodi dominuje v polygonálním presbytáři vyobrazení svatého Jiří, jižní části oltář Panny Marie a nástěnné malby z první poloviny 15. století. Kolem kostela se nachází hřbitov se zachovalým opevněním se zbytky patrně z roku 1778. Jednou měsíčně se zde slaví odpolední nedělní bohoslužba.

Zobrazit detail

Kostel Nejsvětější Trojice

Sobětuchy–Pouchobrady, Kostel Nejsvětější Trojice

Typický venkovský kostelík v Pouchobradech je obklopen upraveným hřbitovem. Nápis nad vchodem praví: „Tato věž byla postavena r. 1888 nákladem záduší ku starobylému kostelíčku, jenž pochází z první polovice XIV. věku.“ Jednou měsíčně se zde slaví pravidelné mše svaté.

Zobrazit detail

Kostel svatého Bartoloměje, apoštola

Kočí, Kostel svatého Bartoloměje, apoštola

Za raritu Chrudimska můžeme označit kostel svatého Bartoloměje v Kočí. Byl vybudován nákladem královny Žofie v roce 1397. Uvnitř najdeme dvě kruchty ze 17. století. Kazetový strop byl zdoben až do 80. let 20. století bohatou renesanční ornamentikou, květinovým dekorem. Nedávno byla objevena starší výmalba se třinácti portréty starozákonních proroků. Monumentalitu dodává dřevěná zvonice a dřevěný krytý most přes vodní příkop z let 1666 a 1721. V roce 2010 byl zařazen do seznamu národních kulturních památek. Poutní mše svatá se zde slaví v neděli kolem 24. srpna. Je možné si domluvit prohlídku této památky.

Zobrazit detail

Kostel svatého Marka, evangelisty

Chrudim–Markovice, Kostel svatého Marka, evangelisty

Již zdálky vítá při příjezdu do Chrudimi žluto–bílý kostel svatého Marka v městské části Markovice. Původně gotická svatba byla později zbarokizována. Vedle kostela se rozkládá velký hřbitov. Na mši svatou sem můžete zavítat jednou měsíčně v neděli odpoledne.

Zobrazit detail

Kostel svaté Kateřiny, panny a mučednice

Chrudim, Kostel svaté Kateřiny, panny a mučednice

Na Kateřinském předměstí nalézáme pozdně gotický kostel svaté Kateřiny. Byl vystavěn na starších základech kolem roku 1470 a v první polovině 16. století doplněn síňovým trojlodím. Původně sloužil jako špitálský kostel. V roce 1850 vyhořel a byl opraven roku 1888. Nyní se v něm slouží mše svaté každou středu ráno a ve čtvrtek a v neděli večer.

Zobrazit detail

Kostel Povýšení svatého Kříže

Chrudim, Kostel Povýšení svatého Kříže

Kostel Povýšení svatého Kříže byl původně jedním ze dvou farních chrudimských kostelů. První písemná zmínka pochází z roku 1350, v době husitských válek se zdejší farnost připojila ke svaté Kateřině. Protože se zde nekonaly bohoslužby, kostel chátral až do 19. století, kdy byl přestavěn a roku 1874 znovu vysvěcen. Nyní se využívá k pohřebním obřadům do přilehlého hřbitova a k pravidelným bohoslužbám při svátku Povýšení svatého Kříže (14. září) a na památku zesnulých (2. listopadu).

Zobrazit detail